Bir mimari maket imalatı nasıl yapılır?
      
Projelerinizin makete dönüştürülmesi çeşitli CAD/CAM yazılımlarıyla oluşturduğunuz tasarımlarınızın tarafımızdan yeniden düzenlenerek maket yapımına hazır hale getirilmesiyle başlar. Sonrasında maketin parçaları son teknoloji CNC tezgahlarda işlendikten sonra ince işçilikle montajlanmakta ve sonsuz renk seçeneğindeki boyalar ile boyanmaktadır. İstenmişse ışıklandırma için elektronik sistem yapılmaktadır. Sonrasında maket araziside imal edilerek peyzaj süslemeleri yapıldıktan sonra çalışma son halini almaktadır. Çalışmalar bir ahşap tabla üzerine oturtulmakta ve isteğe göre üzerine koruyucu fanus yapılmaktadır.

    
Kullandığınız teknoloji ve ekipmanlar nelerdir?
      
Firmamız, mimari tasarımlarınıza ait her ölçekte mimari maket imalatlarında LAZER KESİM , 3D Printer ve CNC tezgahları gibi günümüz teknolojilerini ince el işçiliği ve estetik yaklaşımla birleştirerek HESAPLI fiyat garantisiyle PROFESYONEL mimari maket hizmeti sunmaktadır.

    
Bir mimari maket imalatının fiyatı nasıl belirlenir?
      
Maket sanıldığının aksine daire sayısı veya metrekereye göre değil detaylara, dolayısıyla yapılacak işçiliğe göre fiyatlandırılmaktadır. Maketin cephe hareketler, cephe detayları, çatı detayları, arazi yapısı ve üst yapı elemanlarının detayları, peyzaj işçiliği, balkon-pencere-korkuluk detayları, renk tonlarının çeşitliği ve boya işçiliği, elektronik aydınlatma işçiliği, tefriş üretimi gibi etkenler fiyatı belirlemektedir.

    
Mimari maket teklifi alabilmemiz için hangi bilgiler gerekli?
      
Vaziyet planı, kat planları, kesit, görünüş ve varsa 3D render görsel dökümanları, istediğiniz ölçek, süre ve iletişim adreslerini de belirterek deltamaket@gmail.com adresine göndermeniz yeterlidir. Tüm sorularınız içinde 0538 989 4028 telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

    
Bir mimari maket imalatı ne kadar sürede biter?
      
Standart bir süre yoktur. Her projeye özel ortalama süre belirlenir. Maketin ölçeği, istenilen detaylar, maketin ışıklı veya hareketli olması, arazi yapısı ve istenilen süre gibi bilgiler değerlendirilerek süre belirlenir. Ancak afaki olmakla birlikte fikir olması açısından orta zorluktaki projelerde süreler genellikle 25-40 gün arasında değişebilmektedir.
    
Ölçek Nedir?
      
Maketi yapılacak olan projenin gerçeğine göre ne kadar küçültüldüğünün oranıdır. Ölçeğin gerçek oranı 1 olarak kabul edilir. Buna bağlı olarak 1/5, 1/10, 1/25, 1/50, 1/75, 1/100, 1/150, 1/200, 1/250, 1/300, 1/500, 1/1000 vb. çeşitli ölçeklerde maketin amacına göre belirlenip küçültülerek makete başlanır. Değer arttıkca maket küçülür. Örneğin; 1/25 ölçek daha detaylı ve büyük bir ölçek iken 1/500 daha az detayın işlenebileceği küçük detaylara sahip bir maketi ortaya çıkarır. Bu gibi küçük ölçekler genelde şehircilik maketleri veya arazi yapısını görmeye dayalı çok daha geniş bir alanın makete sığdırılmasını hedefleyen maketlerde kullanılabilir.
    
Bir mimari maket için ölçeğe nasıl karar verilir? En iyi ölçek hangisidir?
      
Mimari maketin hangi amaç için kullanılacağı, projenin hangi ölçekte amacına uygun detayları bizlere yansıtabileceği, hangi kitle veya kuruma sunum yapılacağı, maketin sergileneceği alanın büyüklüğü vb. etkenler dikkate alınarak en uygun ölçek belirlenir.
Ölçek konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız bizi aradığınızda gerekli detayları size sorarak projenize en uygun ölçekleri biz belirleyerek sizi yönlendireceğiz. Ve ölçeğe ait tüm ölçü detaylarıyla birlikte fiyat teklifimizi size aktaracağız. Böylece karar vermeniz kolaylaşacak.
    
Hangi malzemeleri kullanıyorsunuz? Maket dayanıklı mı? Kullanım ömrü ne kadar?
      
İmalatlarımız selülozik, akrilik boya malzemeleri, plexiglass, forex ve PVC türevli malzemeler başta olmak üzere çok nadiren gerektiğinde ahşap kullanılarak geniş yelpazede malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Malzemeler zamana karşı dayanıklı malzemeler olduğundan iç mekanda kullanımında uzun yıllar boyunca hiçbir bozulmaya uğramaz. Kullandığımız yapıştırıcılarda zamana karşı kesinlikle zamanla atma sökülme yapmayacak garantide ve işçiliktedir. Ancak dış mekan kullanımına uygun değildir.
    
Kartondan maket yapıyor musunuz?
      
Profesyonel imalatlarımızda karton kullanarak maket yapmıyoruz. Bu yöndeki istekleride malesef karşılayamıyoruz. Karton dayanıklı olmayan ve profesyonel anlamda işlenebilirliği olmayan boya işçiliği yapılamayan dayanıksız ve amatör bir malzemedir. Ancak mimarlık öğrencisi arkadaşlarımıza maketleri konusunda yardımcı olduğumuzda onlara zaman zaman karton ile yapılmış maketlerle hizmet verebiliyoruz.
    
Nasıl renklendiriyorsunuz?
      
İmalatlarımızda selülozik başta olmak üzere akrilik boyalar kullanarak püskürtme yöntemiyle boyuyoruz. Bu sayede daha pürüzsüz ve profesyonel bir görünüm elde ediyoruz.
    
Proje revizyonlarını ne zaman bildirmeliyim? Geç kalırsam ne olur?       
Mimari Maket imalatı sanıldığının aksine basit ve işlenmesi kolay malzemelerden yapılmadığından yapılmış bir işi bozup düzeltmek bazen yeniden yapmaktan daha uzun süreler alabilmektedir. Bu sebeple mimari maket imalatına başlamadan önce projelerin tamamiyle netleşmiş olması her zaman tercihimizdir. Ancak revizenin gerektiği durumlarda revize gecikmiş ve imalat aşaması geriye döndürülemeyecek pozisyonda ise revizeler için ek süre ve fiyata ihtiyaç olabilecektir. Revize için geç kalınmamış ancak iş yükünü kayda değer derecede arttırıyorsa yine fiyat ve sürede de revizyonlar söz konusu olacaktır.
    
Mimari maket bittikten sonra kurulumu, nakliyesi nasıl yapılıyor ve nasıl sergileniyor?
      
Mimari maket bittikten sonra istenmişse üretilen altlık baza üzerinde sergileniyor. Veya maket için satış ofisinizin iç dekorasyonuna uygun bir kaide yaptırmak istiyorsanız imalat aşamanızda sizi yönlendiriyoruz. Gerekli tüm ölçü detaylarını sizinle paylaşarak eş zamanlı ilerliyoruz. Adresinize nakliyesini yapıp maketin led aydınlatma bağlantılarını gerçekleştirerek yerine yerleştirdikten sonra Üzerine koruyucu fanus yerleştirilerek teslimatımızı bitiriyoruz.
    
Mimari maket imalatımın hangi aşamada olduğunu nasıl takip ederim?
      
Yurt içi ve yurt ışı tüm müşterilerimiz yapacağımız maket imalatının projelerini çizdikten sonra montaj ve boya aşamalarına geçtiğimizde bizi arayıp bilgi alabilir veya fotoğraf isteyebilirsiniz. Dilerseniz atölyemizi ziyaret ederekte işinizi takip edebilirsiniz.
    
Yurt dışına mimari maket yapıyor musunuz? Ve nakliyesini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
      
Yurt dışı ve yurt içi hizmet vermekteyiz. Sadece İstanbul il sınırları içersinde nakliye ücretleri tarafımıza ait olmaktadır. Yurt dışı ve şehir dışı nakliyesi için maketi sandık içersine yerleştirerek karşılıklı anlaşmamıza bağlı olarak nakliyesini gerçekleştiriyoruz.
    
Otomasyon sistem aydınlatmalı maket nedir?
      
Kısaca tablet veya uzaktan kumanda kontrolü ile tüm daire ışıklarını ayrı ayrı yakıp söndürebileceğiniz, bir tuşlamayla daire tiplerinin (3+1, 2+1, 1+1 vb.) ışıklarını yakıp söndrebileceğiniz, yine tek bir tuşla satışta olan veya satılan dairelerin ışıklarını aynı anda veya tek tek yakabileceğiniz, farklı algoritmalarda tasarlanabilen özel yazılım ve tekniklerle yapılan maket tasarımlarıdır. Daha prestijli ve kullanışlıdır. Tabiki maliyetleri standart aydınlatmalı bir makete göre farklılık göstermekte ve yapım süreleri daha uzun olabilmektedir.
    
Maketlerin garantisi var mı?
      
Yaptığımız işin ileride işçiliğinden kaynaklanan hiçbir deformasyona uğramayacağını garanti ediyoruz. Fakat yinede usulen belirtmek gerekirse işçilik hatalarından veya malzemeden kaynaklanan bir sorunda maket onarılacaktır. Fakat kullanıcı hatası sorunlar garanti kapsamına girmemektedir.
    
Mimarlık öğrencileri için maket yapıyor musunuz?
      
Evet yapıyoruz.
    
Fason lazer kesim hizmetinde fiyat ve kesim süresi neye göre belirleniyor?
      
Kesim için hazırladığınız desen veya projenizin çizgi yoğunluğuna ayrıca hangi kalınlıkta ve sertlikte malzemeye kesim yapmak istediğinize bağlı olarak süre dolayısıylada fiyat ortaya çıkıyor. Lazer kesim dakika ücretimiz 2 TL'dir.
   
Lazer ile metal kesimi yapıyor musunuz? Makina hangi malzemeleri kesebiliyor?
      
Makinamız metal harici tüm malzemeleri kesebilmektedir. Metal kesen lazer kesim makinaları tamamen ayrı bir sektöre hizmet etmektedir.
    
Elinizde hazır maket bulunur mu?
      
Mimari maketler projeye özel sipariş üretimler olduğu için imalatını yaptığımız maketi teslim ederiz ve sonrasında elimizde hazır bir maket bulunmaz.